Americký styl, nevýchova nebo podle Marie Montessori?

Přirozeně, před nebo po rozhodnutím založit rodinu (ať záměrně nebo nezáměrně) se většině z nás honí hlavou mnoho otázek „Jsem na to připravená/ý?“ „Budu dobrá máma/dobrý táta?“ „Jak to zvládnu“ a mnoho dalších.  Někdo chodí pro rady za svými rodiči, někdo za přáteli, možná ještě koukneme do nějaké té knížky plné rad. S jistotou najdeme mnoho informaci na internetu. Začneme na maminkovských diskuzích až skončíme u odborných článků.
Jak to tedy je? Jaké metody výchovy jsou? Jak chci vychovávat své dítě? Pojďme se podívat na 3 trendy v moderní výchově.
rodiče s holčičkou
·         Americký styl
Někomu vyhovuje, někomu méně. Naprosté bezvládí, kdy dítě je už od embrya vyzrála osobnost. Projevuje se a my jeho projevům nebráníme, netrestáme, necháme jej žít, jak si samo usmyslí. Dostane najíst, napít, dostane vše, co si umane, netrestáme jej.
·         Nevýchova
Nesedí Vám ani jeden druh výchovy? Nechcete být tvrdý, autoritativní, ani přehnaně hodní a už vůbec si nepřejete výchovu v naprosté anarchie? Tak nevýchova by mohla být přímo pro Vás.
Je založena na přirozené komunikaci a má tři základní zásady/principy. Rodiče si s dětmi rozumí a ani jeden se nemusí vztekat. Rodiče a děti spolu nebojují, podporují se, věří si.
Umí se domluvit, i když spolu nesouhlasí.
·         Montessori
Za celou Montesori výchovou stojí Marie Montessori. První žena v Itálii, která promovala jako doktorka medicíny. Vytvořila ucelené vzdělávání, které respektuje vývojová období dítěte.
Dbá na potřeby dítě, pomáhá jeho rozvíjení. Nejenom jeho schopností, ale i vnímaní sebe nebo svého okolí. Využívá podpůrné výukové materiály, které přirozené podpoří zájem dítěte. Pomáhá mu zapamatovat si pracovní návyky a řídit se vlastním úsudkem.
 červená tříkolka
Metod, rad a způsobů, jak vychovávat je mnoho. My jsme žili v době, kde nebylo tolik elektronických vymožeností, máme zažité způsoby našich rodičů a možná občas tápeme. Ale vše, co děláme, děláme s láskou ke svému dítěti.