Co obnáší úvěrový účet?

Finanční instituce nabízejí našincům celou řadu různých produktů, z nichž si lze vybírat. Některé slouží k tomu, aby měl člověk, jak naložit s momentálně nepotřebnými přebývajícími financemi, některé naopak slouží lidem, jimž se peněz nedostává a potřebují si nějaké půjčit, některé slouží k provádění peněžních transakcí bez osobního angažování se plátce. Jak je zrovna potřeba.

mince drobné

Víme o kladech i nedostatcích toho či onoho. A někdy také tápeme. Co byste třeba odpověděli, kdybych vám položil otázku, co víte o takovém úvěrovém účtu?
Odpovědi by se možná i dost diametrálně lišily. A kdo ví, zda by vůbec někdo z náhodně dotázaných nezkušených lidí dokázal odpovědět přesně. Ale po přečtení tohoto článku už to alespoň vy vědět budete.

Nuže vězte, že úvěrový účet vlastně vůbec není klasickým bankovním účtem. A to proto, že jeho úloha je od běžných účtů zcela odlišná.
Úvěrový účet nabízený od nejedné banky je veden právě tou kterou bankou v případě, že je tato věřitelem dotyčného člověka. Člověk si u ní tedy půjčí peníze a tento účet je dokladem toho, kolik si dotyčný půjčil, jaký je úvěrový rámec a jak dlouhá je doba čerpání. Věřitel i dlužník tak mají přehled o tom, jak je úvěr splácen a kolik dělá aktuální zůstatek, jaké jsou splátky.
Úvěrový účet může být veden k lecjaké půjčce. Může to být

  1. kreditní karta
  2. hypotéka
  3. či cokoliv jiného

V některých případech je tento účet zatížen i úroky, ovšem nemusí tomu tak nezbytně být, protože úroky by měly primárně náležet k úvěru a za účet samotný by se tak už platit neměly. A v některých zemích jsou z tohoto důvodu poplatky za úvěrový účet přímo nezákonné.

prasátko

Ovšem u nás nikoliv. A proto by člověk ve chvíli, kdy si bere nějakou půjčku, měl vzít v potaz i tuto záležitost. A hlavně řádně splácet vše, co má. Protože mu úvěrový účet všechno (nejednou i online) prokáže a spočítá, a to do poslední koruny. Před ním se nikam utéct nedá.