Na tohle nesmíte zapomenout při stavbě domu!

Postavit si vlastní bydlení je jedno z největších a nejsložitějších rozhodnutí v životě. Toto rozhodnutí vám bude provázet možná až do konce života a ve finanční sféře rozhodně po desítky let. Možná si myslíte, že jste připravení, ale určitě to tak není. Rodinné domy na klíč Vysočina jsou skvělé pro jedince, kteří chtějí část odpovědnosti předat specializované firmě. Základ, bez kterého se neobejdete, je:

  • koupě pozemku,

  • rozpočet,

  • orientace domu a materiály,

  • počet pokojů,

  • zahrada.

Velký dům zahrada

Klíčové jsou základy

Ano, pochopitelně potřebujete pozemek, na kterém budete stavět. Rozhodně ho ovšem nekupujte jen podle fotografie. Zajděte se tam podívat, zjistěte si údaje o lokalitě, připravenosti pozemku a cenové nabídky v okolí. Pokud uvidíte titulky typu: výhodná investice nebo vhodné pro rekreační objekt, raději se podívejte po něčem jiném, protože takové nabídky jsou podezřelé.

Bez rozpočtu se pochopitelně také neobejdete. Vždy počítejte s tím, že může být vyšší, než na počátku. To je běžné. Měli byste si ale s firmou předem vyjasnit, do jaké míry se může navýšit. Nevěřte tomu, že se náklady navýšili na dvojnásobek očekávané ceny. To je jen způsob, kterým se z vás snaží společnost vytáhnout více peněz.

Rezidence rodinný dům

Orientace a počet pokojů

Je dobré, když již na začátku máte jasný plán. Pokud nevíte, co přesně chcete, bude plánování postupovat velmi pomalu a těžko. Klíčový je počet pokojů, jejich rozmístění a orientace celého domu. Některé místnosti jsou lepší na sever nebo východ, zatímco u jiných na tom vůbec nezáleží. S tím vám ovšem poradí odborník.

Zároveň si musíte rozmyslet, jaké parametry by měla stavba mít. Preferujete spíš cihly nebo přírodní materiály? Poraďte se a zvažte všechna pro a proti, než se rozhodnete, protože toto rozhodnutí se již nikdy nedá změnit. A nezapomínejte na rozvržení zahrady a umístění domu na samotném pozemku. Záleží pouze na vás, jestli chcete jednu velkou zahradu, nebo přední a zadní zvlášť.