Změny proběhly i v testování

Kdo sleduje https://www.expres.cz/jiri-menzel-umely-spanek-0xe-/celebrity.aspx%3Fc%3DA171215_105812_dx-celebrity_ren situaci kolem virového onemocnění Covid-19, tak ví, jak moc za celý rok docházelo k různým změnám a opatřením. Je pravdou, že během skutečně krátké doby to ovlivnilo životy nás všech a stále ještě není vše úspěšně zažehnáno. Situace se měnila i ohledně testování, kdy jsme prošli několik možností, kdy jedinci museli dojíždět na místa, kde se dělaly nosní výtěry. Po vyhodnocení situace byli vyrozuměni zprávou o svém zdravotním stavu. V současné době a postupem času dochází opět k dalším rozšířeným změnám a je v podstatě možné si provést testování podle potřeby kdykoliv. Antigenní testy jsou již velmi dobře dostupné pro každého, a to dokonce ve výběru počtu možných balení nebo dokonce i v samotném odběru.

test

Jaké testy jsou k dispozici?

K samotestování jsou v nabídce dva druhy testů na Covid-19, na které se dá spolehnout.

  • Antigenní testy ze slin – jedná se o velmi rychlé provedení a diagnostický test určí spolehlivě za pomoci imunochromatografické metody, zdali testovaný jedinec bojuje s koronavirem či je negativní.
  • Antigenní test z výtěru z nosu – nemusíte se v tomto případě obávat poškození sliznice nebo snad dokonce poranění. Takové problémy spíše vznikaly na základě různých informací. Zvláště pokud nastalo krvácení. Výtěry z nosu samozřejmě nejsou příjemné, ale v tomto případě se jedná o výtěry pouze z přední části nosu. Tudíž není potřeba zasunout špejli příliš hluboko, a přesto výsledky budou velmi přesné a spolehlivě odhalí virové onemocnění, aniž by byly nějaké příznaky Covidu – 19.

lidé v roušce

Dostupnost antigenních testů

V současné době se stále rozšiřují možnosti, kde si tyto testy lze zakoupit a rovněž zjistit i jejich dostupnost. Nicméně je třeba vždy si dávat pozor na to, aby antigenní testy měly platný certifikát. Byla na ně poskytnuta výjimka pro antigenní testy vydané MZČR podle §4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb. Poté je vše v naprostém pořádku a dá se na výsledek spolehnout.