Světlo je důležité


V podstatě se bez osvětleného vozidla neobejdeme. Především je to tak správně, jelikož takový dopravní prostředek nemá na silnicích vůbec co dělat. Je pravdou, že když náhodou nebudou fungovat některé vnitřní žárovky, tak se zase tolik nestane, jako kdyby přestaly svítit světlomety nebo snad směrová světla – takzvané blinkry. To už by hrozilo pomalu na dopravní kolaps. Důležité je i osvětlení poznávací značky, které je dokonce podmíněno nařízeným zákonem, jakmile tato žárovka nefunguje, je dobré ve vlastním zájmu zajet na nejbližší čerpací stanici a žárovku w5w si zakoupit, vyměnit a dále pokračovat ve své cestě. Těchto žárovek si můžeme zakoupit i více, do určité zásoby. Mohou se nám hodit do parkovacích, postranních směrových nebo koncových světel a k osvětlení SPZ.

chevrolet

Bez blinkru se na silnici vůbec nepouštět

Ačkoliv se to moc nezdá, tak tato velmi jednoduchá funkce dělá řidičům snad největší problémy. Přitom je to tak jednoduché. Tato světla jsou určena proto, aby dala ostatním účastníkům provozu vědět, kam se chystáme jet nebo snad dokonce, že chceme udělat nějaký manévr na silnici. Není jiný způsob, jak na sebe upozornit a nezpůsobit dopravní nehodu nebo nebýt jejím účastníkem. Již jen to je poměrně dost velký důvod, aby vše fungovalo jak má.

světla auta

Kdy se používá blinkr?

  • Výjezd z kruhového objezdu – má se použít pravý při výjezdu ven. Pokud neukážeme, cíleně zpomalíme nebo znemožníme vjezd dalšímu vozidlu na kruhový objezd. Řidič si bude myslet a to právem, že budete pokračovat dále na další výjezd.
  • Při změně jízdního pruhu – toto by měla být přirozená reakce a při každé změně jízdy do jiného pruhu oznámit tento manévr. Důležité je, po skončení zařazení blinkr vypnout.
  • Výjezd od krajnice nebo chodníku – zde nestačí se podívat jen do zrcátek, zdali něco nejede, ale zkrátka oznámit, že opouštíme toto místo. Zde ale platí jednoduché pravidlo, směrové světlo zapnout až ve chvíli, kdy máme volno a můžeme vjet do komunikace.
  • Změna směru jízdy – odbočení, uhnutí překážce, předjíždění a další mnohdy jednoduché manévry způsobí kolaps v dopravní situaci a zcela zbytečně, stačí mít žárovku v pořádku a zavčasu reagovat.