Jak zajistit, aby zábradlí na schodiště bylo skutečně bezpečné

Schody překonává naprostá většina z nás denně, ať už doma nebo v zaměstnání. Staly se tak běžnou součástí našich životů, že jim prakticky už ani nevěnujeme pozornost. Proto není divu, že si příliš nevšimneme, že jejich nezbytnou součástí je i zábradlí.

To může být, podobně jako schody samotné, vyrobeno z nejrůznějších materiálů. Vždy je však nutné klást v první řadě důraz na bezpečnost. Přeci jen, je to jeho hlavní účel. Díky němu mohou lidé, kteří například na schodech uklouznou, uniknout pádu a jeho případným následkům. Že ty nemusí být pěkné, zvláště u starších osob, není třeba říkat.

schodiste1

Jak ale zajistit, aby bylo zábradlí na schodiště https://www.kmkdesign.cz/zabradli skutečně bezpečné? Za prvé je potřeba definovat, co v tomto případě bezpečností myslíme. Zde se totiž nejedná o to, aby se při používání zábradlí nezranili, ale naopak, aby zábradlí pomáhalo v co nejvyšší míře zraněním předcházet.

Základem je zde samozřejmě materiál. Ten by měl být dostatečně pevný, aby unesl váhu i několika lidí, aniž by se byť jen trochu pohnul. Dříve se, především díky své dostupnosti a relativně nízké ceně, používalo hlavně dřevo. V současné době jej však ve většině případů nahradil kov.

schodiste3

Pokud bude navíc venku, je potřeba zařídit, aby vydrželo nejen klasickou zátěž vyplývající z lidí, kteří jej používají jako oporu, ale také aby odolalo vnějším vlivům. Jedná se nejen o měnící se teploty, ale také o silný vítr, déšť či sníh. V těchto podmínkách musí vydržet prakticky bez údržby i několik let.

Tím, co nám s tímto úkolem dále pomůže, je celková konstrukce. Především jde o to, jak přesně je stavěno, jak je zde rozložena váha, a jak se rozloží i ta, kterou přidají opírající se lidé. K tomu je nutné přičíst i způsob uchycení, ať už v zemi nebo v podlaze.

Jak je vidět, je toho skutečně moc, na co je potřeba myslet. Proto je lepší svěřit tuto práci odborníkovi. Alespoň tak budete mít jistotu, že je vše tak, jak má být.