Na začátku tohoto článku vám povzbudím představivost. Svištíte si to autem po silnici. Kocháte se krásnou krajinou, posloucháte muziku, necháváte se ukolébat pocitem, jak vám ty kilometry krásně utíkají. Vyjíždíte ze zatáčky. Kopec a les vám znemožňují vidět, že za ní stojí, ne zrovna šikovně, odstavený kamion. Trocha nepozornosti způsobí, že si protijedoucího auta všimnete na poslední chvíli. Skáčete na brzdu. Vší silou se opíráte do pedálu. Vůz se vám podaří značně ubrzdit, ne však úplně zastavit. Náraz je naštěstí minimální.
Co se děje nyní v autě? Vše, co není připoutáno se přesouvá díky kinetické energii směrem dopředu. Malý batůžek, láhev s nápojem a další věci volně položené na zadní sedačce a také váš pes. Vše letí vzduchem. Vše vás bombarduje. Cítíte, jak tělo vašeho miláčka narazilo do vaší opěrky, drápky se v následujícím okamžiku bolestivě otřely o vaše rameno. Už ho i vidíte periferním viděním. Pozorujete, jak jeho tělo bezmocně letí kolem. Zapadl přes vaše nohy do prostoru pedálů. Začal srdceryvně řvát bolestí.
Určitě toto nechcete zažít. Zbytečná bolest, zbytečné zranění. Přitom je řešení tak jednoduché. Zádržných systémů pro zvířecí společníky je na trhu spousta. Skládají se z postroje, který se zapne zvířeti kolem těla a popruhu, kterým psa v postroji bezpečně spojíte se zámkem bezpečnostních pásů. Při nehodě, nebo i při prudkém brždění je tělo psa šetrně zadrženo a je mu zabráněno v dalším pohybu po kabině vozu.
Další možností je síť, případně mříž, která oddělí zavazadlový prostor (u vozů s karoserií kombi) od kabiny pro cestující. I v tomto případě se doporučuje v zavazadlové prostoru psa nějak připoutat. Mříž sice zabrání pohybu jeho těla při nehodě do kabiny, neochrání však psa ale proti zranění pohybem po zavazadlovém prostoru.
Ideálním řešením je speciální cestovní bedna, která se v zavazadelníku ukotví. Pes v ní nemá tolik prostoru, aby se sám zranil, a navíc je chráněn před pohybem dalších zavazadel. Nějaké na dovolenou určitě vezete.