Trápení dětí ve školce

Období, kdy je čas začít navštěvovat mateřskou školu, snáší každé dítě individuálně. Některé děti se na nové prostředí a získávání nových kamarádů těší a vůbec jim nevadí to, že během dne nebudou v kontaktu s jejich maminkou, jiné zase prožívají nové prostředí jako nepříjemnou událost, díky které se můžou dopracovat k tomu, že se začnou už v jejich útlém věku trápit a přivodí si i řadu dalších potíží.
malá asiatka

Jak najít vztah ke školce?

Mateřská škola poskytuje dětem řadu zábavních aktivit a příležitostí k tomu, jak prožít jejich den zcela jinak než doma s rodiči. Kolektivní vyžití je dalším přínosem, které vaše dítě může brát jako plus v jeho vývoji a růstu a taktéž i jako možnost být v kruhu svých vrstevníků.
Může se však stát, že si vaše dítě ve své třídě nenajde žádné kamarády nebo i to, že ho děti mezi sebe nepřijmou.Předvídat však nemůžete ani jednu situaci dopředu, co však můžete udělat je to, poskytnout vašemu dítěti jistotu, že se problém, který ve školce má, může vyřešit.
Dejte vašemu dítěti především pocítit, že školka je místo, na kterém zažije kopec legrace a pohody. Nemělo by to být pro něho zařízení, ve kterém se bude trápit a pociťovat beznaděj z toho, že tam nepatří.

Takzvané „bloky“

Jestli vaše dítě narazí na nějaký problém, se kterým si nebude umět poradit a své poznatky nezdělí ani učitelce, která ho má na starosti, může se stát, že se na něm projeví jistý blok. Takové bloky můžou mít na svědomí řadu okolností, které vaše dítě jednoduše neunese a můžou se projevovat různými způsoby.
kluk s autíčkem

Nejčastějším problémem však bývá pomočování nebo odmítání potřeby – chodit na záchod. Často za tím bývá pouze strach z nového prostředí nebo stud před ostatními dětmi a paní učitelkou. Časem se však může dát všechno do pořádku, jen je potřeba, abyste byli trpěliví a pracovali na tom, aby se vaše dítě zbavilo veškerých obav.
I děti v předškolním věku můžou pociťovat nejistotu a strach z toho, kde se to najednou ocitly a třeba se postupem dopracovat i k tomu, že se jim ve školce nelíbí. Nejvíce, co pro vaše dítě můžete udělat je to, že mu budete oporou, naslouchat mu a snažit se o to, aby bylo vždy spokojené – a to i ve školce.