Mech v naší zahrádce

Je jasné, že mech v trávě a jinde se snažíte spíše zlikvidovat, nežli by vám trávník „dusil“. Ale zkuste si představit nějaké místečko trošku bokem, kde byste si jen seděli a koukali právě do takového mechu. Mechu jako polštářek.

mechový porost

Jde to, ale bohužel musím hned zpočátku napsat, že to není jednoduché a netrvá to pár minut. Proč? Protože každý mechový „lísteček“ je jedna buňka, a tudíž se nedá na zahrádku vysadit jako cokoli jiného. Proto se budeme bavit spíše o mechových náhražkách nežli o pravém mechovém porostu doslova. Ovšem i něj přijde řeč.

Mechů je spousty druhů a nemá smysl je zde jmenovat i když jsou to jména zajímavá. Dobrá, tak tři názvy sem dám. Je to například Mozolka vonná, Ploník chluponosý a Pramenička obecná.
mechový les

Když chcete dostat mech na svou zahrádku, nelze tedy jít do lesa, tam vyrýpat mechu a doma jej plácnout na místo. Bude to trochu složitější. Ten mech, který jste vyrýpali si nechte a nachystejte si něco, na čem bude držet. Nejlepší je prý polystyren. Na něj mech pokládejte a přichycujte tenkým vázacím drátem. Následně jej dejte tam kde jej chcete mít a často kropte. Potřebuje vlhko a nemusí slunce.

Jednodušší je zajít si do zahradnictví pro mechový koberec. Ceny a druhy jsou různé.

Na závěr mi nedá, abych zde nenapsal o mixu, na kterém se prý mechu ukrutně daří. Názory se různí a vám nezbývá než to prostě zkusit. Třeba to zrovna vám vyjde.

Máte-li po ruce mixér, dejte do jeho nádoby mech, pak dva hrnky podmáslí, a nakonec to zalijte vodou. Asi tolik co podmáslí. Nyní rozmixujte a dávejte pak opět na místo kam chcete. Radím předem ucpat si nos. Směs nikterak nevoní.

Není to vtip, tvrdí to více lidí, ovšem fakt také je, že více lidí tvrdí, že pomáhá jogurtová směs. Jedni jsou nadšení, druzí nadávají. Uvidíte sami, do které skupiny se pak vy sami zařadíte. Přeji hodně úspěchů.